Jak przygotowuje się teren pod stalowe hale produkcyjne?

hale-produkcyjne-min

Zanim generalny wykonawca przystąpi do budowy hali produkcyjnej, musi nie tylko przygotować dokładny projekt inwestycji, lecz także przystosować teren do montażu konstrukcji stalowej. Jakie prace należy wykonać zanim na budowę trafią elementy prefabrykowane?

Coraz częściej hale stalowe produkcyjne zastępują obiekty murowane. Inwestorzy, którzy jeszcze do niedawna chętniej wybierali hale budowane w tradycyjnej technologii, teraz stawiają na nowoczesne rozwiązania, jakimi są konstrukcje stalowe. Wszystko ze względu na to, że da się je stworzyć w krótkim czasie i przy niższych nakładach finansowych.

Pierwszym etapem prac budowlanych jest przygotowanie terenu pod montaż konstrukcji. Jak się to robi?

Droga dojazdowa

Zawsze należy zacząć od zabezpieczenia i utwardzenia drogi dojazdowej do działki, na której prowadzone będą prace. Do utwardzenia można wykorzystać tłuczeń, gruz albo płyty betonowe. Dlaczego to ważne? Ponieważ elementy prefabrykowane na plac budowy dostarcza się i montuje przy użyciu ciężkich maszyn.

Jeśli droga nie będzie odpowiednio przygotowana i w wyniku roztopów albo intensywnych opadów deszczu zamieni się w głęboką błotną kałużę, maszyny przez nią nie przejadą, a to z kolei spowoduje opóźnienia.

Ogrodzenie terenu budowy hali produkcyjnej

Ponadto działka, na której ma powstać hala produkcyjna, musi zostać ogrodzona. Zgodnie z przepisami plac budowy powinien być wyraźnie oddzielony od terenów przyległych i oznaczony, żeby nie wchodziły na niego osoby postronne. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo maszyn, materiałów i pracowników, jak i ludzi nieuprawnionych, którzy bez odpowiednich środków ochrony osobistej mogliby ulec wypadkowi. Dlatego postawienie płotu to jeden z podstawowych wymogów.

hale-przemyslowe-min

Utwardzenie działki

Żeby elementy prefabrykowane, z których mają powstać hale produkcyjne, zostały zamontowane szybko i bez problemów, należy zadbać o również utwardzenie oraz wypoziomowanie działki. Tak zwane niwelowanie terenu, czyli usuwanie nierówności, nie tylko ułatwia transport materiałów, lecz także gwarantuje bezpieczny montaż konstrukcji.

Jeśli grunt nie zostałby wyrównany i utwardzony, ciężkie maszyny w trakcie pracy mogłyby się przewrócić. Upadek dźwigu albo zwyżki to realne zagrożenie dla zdrowia i życia pracowników. Poza tym w takiej sytuacji istnieje ryzyko uszkodzenia prefabrykatów, a tym samym powstania opóźnień. Lepiej zatem zadbać o przygotowanie terenu zanim na plac budowy wjedzie sprzęt.

Stworzenie zaplecza socjalnego

Bez względu na to, czy prowadzi się budowę hal magazynowych, czy montuje obiekty produkcyjne, zawsze należy pamiętać o stworzeniu zaplecza socjalnego dla pracowników. Wszyscy zatrudnieni muszą mieć dostęp do toalet oraz miejsc, w których będą mogli spożywać posiłki i zagrzać się w zimne dni.

Na koniec warto dodać, że wykonawca powinien podzielić plac budowy na strefy tak, aby zmniejszyć ryzyko wypadku podczas przewożenia prefabrykatów i wznoszenia konstrukcji.

Jak generalni wykonawcy budują hale produkcyjne? Więcej na ten temat możesz przeczytać tu: https://commercecon.pl/obiekty-przemyslowe/hale-produkcyjne/